Thursday, June 13, 2024

Sağlıklı Bir Seyahat Geçirmek İsteyenlerin Mevsimine Göre Alması Gereken Önlemler | Blog

Must Read


SAĞLIKLI BİR SEYAHAT GEÇİRMEK İSTEYENLERİN MEVSİMİNE GÖRE ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Seyahat etmek, bedeni ve ruhu dinlendirmenin en keyifli yollarından biri. İş hayatının yoğun temposu ile hayatın genel sorumluluklarının yükünü hafifletmek için bir tatil planlıyor olabilirsiniz. Ancak dört gözle beklediğiniz tatilin tatsız bir anıya dönüşmemesi için dikkatli olmanız gerekiyor. Konaklama seçenekleri ve seyahat türünün ötesinde diğer detaylara da özen göstererek sağlıklı bir seyahat geçirmeniz mümkün. Dört mevsim boyunca yolcuk etmenin keyfini kesintisiz yaşayabilmeniz için oldukça basit önlemler almanız yeterli. İşte huzurlu ve keyifli anılarla dolu bir seyahat için mevsimine göre almanız gereken önlemler…

 

Sonbahar ve Kış Aylarında Seyahat Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sonbahar ve Kış Aylarında Seyahat Ederken Nelere Dikkat Edilmeli

Bavulunuzu Hazırlamadan Önce Liste Yapın

Güneşli yaz aylarını şort ve tişörtle geçirmek mümkün olsa da, kış aylarında nasıl giyindiğimiz sağlığımız açısından önem taşır. Bu nedenle kış tatiliniz için bavul hazırlamadan önce bir liste yapmanız önemli. Zira kayak tatili ile göl kenarında şömine karşısında geçirilecek bir tatil için ihtiyaçlarınız aynı olmaz. İhtiyaç duyacağınız kıyafetleri tatil yerinde satın alamayacağınızı göz önünde bulundurarak bavulunuzu eksiksiz hazırlamaya özen gösterin. Yağmur, kar ve hatta buzlanmayı göz önünde bulundurarak doğru ayakkabıyı seçtiğinize emin olun, yedek çorap bulundurmayı ihmal etmeyin.

 

Mevsimin Olmazsa Olmazlarını Unutmayın

Üst solunum yolu hastalıkları, yaygın olarak sonbaharda görülür. Seyahatiniz boyunca soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan korunmak için bağışıklığı destekleyen gıda takviyeleri kullanabilirsiniz. Özellikle kış tatillerinde kahve yerine boğazı yumuşatan ve sindirimi kolaylaştıran bitki çaylarını tercih etmeye özen göstermelisiniz. Özellikle kış aylarında vücudun beslenme ihtiyacı değiştiği için yediklerinize özen gösterin. Tatilde olsanız bile C vitamini bakımdan zengin meyveleri ve badem, ceviz gibi yağlı tohumları tüketmeyi ihmal etmeyin.

 

Hava Şartlarına Karşı Vücudunuzu Koruyun

Hava Şartlarına Karşı Vücudunuzu Koruyun

Soğuk hava koşullarının cildinizde yaratabileceği tahribatı engellemek için cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. El, yüz ve hatta vücut kreminizi çantanızdan ayırmayın. Seyahat esnasında terletmeyen ancak sıcak tutan kıyafetler giydiğinizden emin olun. Açık havada bere, eldiven ve atkı kullanmaya çalışın. Özel araç ile seyahat ediyorsanız yürümek ve vücudunuzu esnetmek için mola vermeye özen gösterin.

 

Ekstra Önlem Alın

Özellikle yurt dışında bir tatil planlıyorsanız, bulaşıcı hastalık riskini ortadan kaldırmak için aşı olmayı tercih edebilirsiniz. Bu nedenle seyahatinizden önce olası hastalık riskleri ve önlemleri hakkında resmi kaynaklardan bilgi almaya çalışın.

 

İlkbahar ve Yaz Aylarında Seyahat Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlkbahar ve Yaz Aylarında Seyahat Ederken Nelere Dikkat Edilmeli

Su Tüketiminizi Arttırın

Tatilin verdiği enerji ve coşkuyla birçok kişi yeteri kadar su içmeyi unutur. Dehidrasyon riskini ortadan kaldırmak için günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin. İçtiğiniz suyun temiz kaynak suyu olduğundan emin olun. Temiz su kaynağına ulaşamadığınız durumlarda suyu mutlaka kaynatın.

 

Yiyecek Seçiminde Dikkatli Davranın

Yaz ve ilkbahar seyahatlerinde sindirimi kolay, hafif besinler tüketmeye özen gösterin. Çiğ veya iyi pişmemiş yiyeceklerden kaçının. Artan sıcaklıklarla yiyeceklerin daha kısa sürede bozulduğunu göz önüne alarak paketli gıda tüketmeden önce son kullanma tarihini kontrol edin. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yapılan seyahatlerde sıklıkla sindirim sorunları yaşanır. Bağırsak sağlığınızı korumak ve hastalıklardan korunmak için seyahatiniz boyunca probiyotik içeren gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.

 

Klimaların Cazibesine Kapılmayın

Klimaların Cazibesine Kapılmayın

Klimalı seyahatin konforu başlangıçta cazip gelse sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Klimalara uzun süre maruz kalmamaya dikkat ederek beklenmedik hastalıkların ve fiziksel olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz. Klimalı ortamın neden olduğu burun kuruluğu ve baş ağrısından etkilenmemek için temiz hava almaya özen gösterin. Bahar aylarında uçuşan çiçek tozlarından kaynaklı alerjiniz varsa seyahate çıkmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. İhtiyacınız olacağını düşündüğünüz ilaçları yanınıza almayı unutmayın.

 

Cilt Sağlığınızı Önemseyin

Özellikle yaz aylarında güneşten korunmak, cilt sağlığımız açısından önem taşır. Seyahatiniz boyunca yüz ve vücudunuz için uygun, SPF içeren güneş kremleri kullanmayı ihmal etmeyin. Şapka ve güneş gözlüğü gibi ek önlemler alarak güneş çarpması riskini azaltabilirsiniz. Yine yaz aylarında sıklıkla görülen böcek ısırıklarına karşı sinek kovucu spreyler kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Kış Tatili İçin Tercih Edebileceğiniz 8 Muhteşem Rota

Baharda Avrupa’da Keşfedilecek Seyahat Rotaları

Avrupa’da Ucuz Seyahat Etmenin 12 Yolu

Geri Dönmek İstemeyeceğiniz 10 Muhteşem Balayı Destinasyonu

Kapadokya’yı Kışın da Ziyaret Etmeniz İçin 8 Neden

Kış Düğünü Yapacaklara Balayı Önerileri

Türkiye ve Dünyada En İyi 9 Kış Sporları Destinasyonu
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest News

Corporate Loan Worth Rs 5 Lakh Cr In Pipeline, India Inc Looking For Credit To Fund Capex: SBI Chief

Corporates have started looking for credit to fund working capital requirements and capacity expansion State Bank of India Chairman...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img