Thursday, July 18, 2024

Normalleşme Sürecinde Seyahat Edeceklerin Alması Gereken Önlemler Nelerdir? | Blog

Must Read


NORMALLEŞME SÜRECİNDE SEYAHAT EDECEKLERİN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER NELERDİR?

2019’un son günlerinde ortaya çıkan ve bugüne dek küresel bir salgın olarak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, açıklanan rakamlara bakılırsa giderek azalıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre özellikle haziran ayı başından itibaren kontrollü bir normalleşme sürecine giriyoruz. Normalleşme sürecinde seyahat kısıtlamalarının da kademeli bir şekilde kaldırılması planlanıyor. Ancak koronavirüs salgını tam olarak sona ermediği için bu yasakların kalkması, eski günlere dönmek anlamına gelmiyor. Tv ekranlarında da sıkça duyduğunuz üzere artık “yeni normallerimiz” var. Bu yeni dönemde salgında yeniden başa dönülmemesi için seyahat edebilsek dahi çeşitli önlemler almaya devam etmemiz gerekecek. İşte normalleşme sürecinde seyahat edeceklerin alması gereken o önlemlerden bazıları.

 

Maske kullanmayı alışkanlık haline getirmek

Maske kullanmayı alışkanlık haline getirmek

Koronavirüs salgını ülkemizde kontrol altına alınmış durumda ancak ne yazık ki salgın sona erene dek önlemlerin sürdürülmesi gerekiyor. Maske kullanımı ise koronavirüs’e karşı alınabilecek en etkili önlemlerden biri. Bu nedenle bu dönemde seyahat edecekseniz uçak, tren gibi toplu kullanılan ulaşım araçlarında maske kullanımı bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Benzer şekilde özel aracınızla seyahat etseniz dahi aracınızdan indiğiniz anda maske kullanmaya devam etmelisiniz. Tatilde bile olsak başka insanların da bulunduğu ortamlarda maske kullanımını sürdürerek salgın konusunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmemiz gerekiyor.

 

Sosyal mesafe kuralını sürdürmek

Seyahat edecekseniz gerek seyahat sırasında gerekse seyahat ettiğiniz bölge içerisinde sokakta, toplu taşımada, sosyal hayatın her alanında insanlarla aranıza en az 1,5- 2 metre fiziki mesafe koymanız gerekiyor. Sosyal mesafe kuralı, salgının kontrol altına alınmasına büyük ölçüde yardımcı oldu. Dolayısıyla tamamen sona ermesi hususunda da aynı dikkatin gösterilmeye devam etmesi, bir zorunluluk olarak görülüyor.

 

Elleri her fırsatta yıkamak

Elleri her fırsatta yıkamak

Koronavirüs’ten korunmada en etkili yollardan birinin ellerimizi güzelce ve sık sık yıkamak olduğunu biliyoruz. İşte bu önemli önlem, maske kullanımı ve sosyal mesafe ile birlikte artık yaşamamızın yeni normalleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu süreçte seyahat edecek kişilerin, elleriyle farklı yüzeylere veya kişilere temas ettikten sonra mutlaka ellerini sık sık dezenfekte etmesi; ellerin yüz, göz ve ağız ile temasından kaçınması gerekiyor. 

 

Zorunlu olmadıkça kalabalık ortamlardan uzak durmak

Normalleşme sürecinde seyahat edecekseniz kalabalık ortamlardan olabildiğince kaçınmaya devam etmelisiniz. Seyahat sırasında toplu taşıma araçları kullanacaksanız burada maske kullanmak gibi önlemlerle kendinizi ve diğer insanları koruyabilirsiniz. Bunun dışında zaten toplu taşıma araçlarında kişi sayısı kısıtlaması ile ortamdaki kişi sayısının belirli bir sınırda tutulması planlanıyor. Ayrıca seyahat ettiğiniz bölgelerde de kalabalığa girmekten kaçınmalı, sosyal mesafe kuralını uygulayabileceğiniz ortamlarda zaman geçirmelisiniz.

 

Eğer hasta hissediliyorsa seyahat planını ertelemek

Normalleşme sürecinde seyahat kısıtlamaları kademeli şekilde sona erecek. Ancak hayatın hızlıca normale dönmesini bekleyemeyiz. Bu nedenle eğer kendinizi hasta hissediyorsanız veya riskli bir kalabalıkta bulunduysanız seyahatinizi ertelemeniz gerekiyor. Zaten Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre bu süreçte uçak ve tren seyahati yapacak kişilerin risk taşıyıp taşımadığını bildirmesi bir zorunluluk haline getiriliyor. Bunun için tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden bir HES kodu alınacak. Kişiler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. 

 

Bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek

Vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemimizin sağlığı, koronavirüs salgınından korunmada da aynı önemi taşıyor. Bu süreçte uzmanlar, bağışıklık sistemi sağlığının desteklenmesi için sağlıklı ve dengeli beslenilmesi, düzenli egzersiz yapılması gerektiğini her fırsatta dile getirdiler. Bu nedenle seyahat edecekseniz bu tür sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile bağışıklığınızı güçlendirmeniz gerekiyor. 

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Salgın Hastalıklara Karşı Korunmak İçin Edinmeniz Gereken 8 Hijyen Kuralı

Evde Yapılabilecek 8 Egzersiz Türü

Doğa ile İç İçe Tatil Yapabileceğiniz 9 Yurtiçi Destinasyonu

Evde Uygulanabilecek Meditasyon Teknikleri Nelerdir?
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest News

NASA’s Sunita Williams explores watering plants in space: When will Starliner astronauts return to Earth?

'How plant absorb water in microgravity?'On Wednesday, NASA (National Aeronautics and Space Administration) reported that Indian-origin...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img